Per cfare perdoren me shume smartphones?

smartphonesPer cfare i perdorni me shume smartfonat? Justifikimi zyrtar eshte i punes, jane shume qe e kane blere per te kryer me lehte detyrat e tyre qe mund te jene lexim i emaileve ne makine apo udhetim, kontroll i faqeve te web-it dhe per modifikim te dosjeve te rendesishme.Te gjitha jane qellime te mira, por ne realitet ne shumicen e rasteve smartfonat perdoren per qellime te ndryshme, sic jane lojerat. Nese keni dhene nje imazh sikur jeni shume i lidhur me smartfonin tuaj prej punes, pasi te lexohet ky artikull do ju besojne me pak per kete.Ky lajm eshte publikuar nga nje studim statistik nga Flurry, nje shoqeri analizash mbi perdorimin e aplikacioneve, qe ka analizuar edhe sesi perdoren smartfonat.Eksperimenti statistik u kufizua vetem ne tregun amerikan, ku smartfonat perdoren mesatarisht 2 ore e 38 minuta ne dite. 32% e kesaj kohe eshte perdorim i lojerave. Ne vend te dyte te aktiviteteve me praktike eshte navigimi ne internet, me 20%. Puna? Po, por vetem 2 minuta eshte perdorimi per arsye produktive.Ne te gjithe studimin nuk perdoren aplikacione te vecanta, me perjashtim te Facebook. Arsyeja eshte shpjeguar nga vellimi. Aplikacioni Facebook eshte aktiv mesatarisht per te pakten 30 minuta cdo dite, pra 18% te kohes mesatare totale. Rrjetet e tjera sociale, mbledhur bashke, kane nje total kohe mesatarisht me 6%.

Advertisements

Posted on April 29, 2013, in Home, Informacion Per Ju and tagged . Bookmark the permalink. 1 Comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: