Vettel e Red Bull pushtojnë Bahrainin

F1 Grand Prix Piloti i Red Bull Sebastian Vettel triumfoi në pistën e Bahrainit duke dominuar nga fillimi deri në fund të garës, ashtu siç bëri dhe vitin e kaluar. Gjermani që në fillmin u shfaq agresiv duke parakaluar dhe Rosberg që kishte fituar pole position në provat zyrtare. Problemet në sistamin DRS penaluzian Fernando Alonson i cili u detyrua të hynte 2 herë në bokse që në xhirot e para. Spanjolli i Ferrarrit e përfundoi garën në vendin e tetë. Zhgënjeu dhe Massa i cili nuk arriti të shkonte më larg se vendi I 12. Paraqitje shumë e mirë e Lotus me dy pilotët, Kimi Raikkonen e Romain Grosjean të cilët plotësuan podiumin përkatësisht në vendin e parë dhe të dytë. Vettel kryson kampionatin me 77 pikë, ndjek Raikkonen me 10 pikë më pak e Leëis Hamilton me 50 pikë.

Advertisements

Posted on April 26, 2013, in Formula 1, Lajme. Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: